Symbolika harcerska

Lilijka harcerska - od początków chrześcijaństwa lilijka symbolizuje cnotę i czystość. Na swych szatach nosili ją królowie, na sztandarach - książęta, na herbach - rycerze. Harcerska lilijka przypomina swym kształtem zakończenie igły magnetycznej kompasu. Symbolizuje ona jedną z najważniejszych powinności dla harcerza - postępowanie zgodnie z prawem harcerskim. Tak jak kompas wskazuje północ, tak lilijka ma wskazywać harcerzom drogę do ideałów, które powinni osiągnąć. Litery ONC znajdujące się na ramionach lilijki zaczerpnięte są z hasła filaretów (organizacji młodzieżowej mającej na celu upowszechnienie wśród tamtejszego społeczeństwa idei patriotyzmu i samokształcenia) i oznaczają Ojczyznę, Naukę i Cnotę. Na węźle lilijki znajduje się skrót organizacji - ZHP.

Krzyż harcerski - został zaprojektowany w 1912 roku przez ks. Kazimierza Lutosławskiego. Krzyż harcerski wzorowany jest na Krzyżu Virtuti Militari - najwyższym polskim odznaczeniu wojskowym. Początkowo przyjęto go jako odznakę Naczelnej Komendy Skautowej w zaborze rosyjskim. Od 1918 roku jest odznaką całego Związku Harcerstwa Polskiego. Poszczególne elementy Krzyża Harcerskiego mają znaczenie symboliczne. Na dwóch ramionach krzyża umieszczony jest napis "CZUWAJ". "Czuwaj" jest harcerskim pozdrowieniem, wywodzącym się z zawołania wartowników, którzy w dawnych czasach pełniąc wartę na murach zamków i miast nawoływali się w ten sposób, sprawdzając czy pełniący służbę w pobliżu wartownik nie zasnął. Do harcerstwa hasło "Czuwaj" wprowadziła Olga Drahonowska - Małkowska. Współcześnie przypomina ono o gotowości do czynu, służby Ojczyźnie oraz pracy nad sobą. Pozdrowienie jest wymieniane przez harcerzy na przywitanie i pożegnanie. W środku Krzyża umieszczona jest lilijka harcerska z dwoma gwiazdkami na dwóch jej częściach, nie ma za to liter ONC. Gwiazdki symbolizują oczy harcerza, które zawsze są szeroko otwarte, uważnie obserwują świat, są gotowe dostrzec dobro i zło. Są one także symbolem oczu patrzących i widzących kiedy i gdzie harcerz może być pomocny. Lilijkę otacza "krąg", ku któremu od środka biegną płomienie. Płomienie oznaczają "świecenie przykładem", pozytywne oddziaływanie harcerzy oraz pogodę ducha. Okrąg mówi o łączeniu się we wspólnym braterskim kręgu oraz o dążeniu do doskonałości. W ramionach Krzyża znajduje się wieniec z liści laurowych - oznaczających zwycięstwo, i dębowych - oznaczających siłę i męstwo. Na ramionach znajdują się ziarenka piasku. Są one symbolem dobrych uczynków każdego harcerza, których jest tak dużo, jak ziaren piasku. Oznaczają również niezliczone rzesze harcerek i harcerzy.

Koniczynka -trójramienna koniczynka jest oznaką skautek, symbolizuje potrójną służbę: Bogu, Ojczyźnie oraz bliźnim. Gwiazdki znajdujące się na koniczynce oznaczają Prawo i Przyrzeczenie, które harcerki zawsze mają przed oczami. Pionowa kreska w środku oznaki jest igłą kompasu, która wskazuje właściwy kierunek, a podstawa łodyżki symbolizuje płomień miłości bliźniego.






WAGGGS - World Association of Girl Guides and Girl Scouts (Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek), stowarzyszenie założone w 1928 roku, skupia żeńskie organizacje skautowe z całego świata. Jest to największa niepolityczna organizacja zrzeszająca dziewczęta i młode kobiety., dobrowolny ruch wychowawczy oparty na wartościach duchowych, otwarty dla wszystkich dziewcząt, niezależnie od rasy, religii i narodowości.  Obecnie liczy około 10 mln członkiń w ponad 144 krajach.  Współpracuje z ONZ i jej wyspecjalizowanymi agendami. Ma status konsultanta w UNESCO i UNICEF, jest aktywnie zaangażowana na poziomie narodowym i międzynarodowym. W Polsce członkiem WAGGGS jest Związek Harcerstwa Polskiego, który był członkiem-założycielem stowarzyszenia w latach 1928-1950, a później ponownie znalazł się w nim w 1996 roku. Misją WAGGGS jest stwarzanie dziewczętom i młodym kobietom warunków, w których w pełni będą mogły rozwijać swoje możliwości oraz umiejętności jako odpowiedzialne obywatelki świata. Organizacja dzieli się na 5 regionów: afrykański, arabski, Azji-Pacyfiku, europejski oraz półkuli zachodniej. Symbolem WAGGGS jest koniczyna - trzy liście reprezentują trzy części Przyrzeczenia: służbę Bogu i Ojczyźnie, pomoc bliźnim, przestrzeganie Prawa Skautowego. Dwie pięcioramienne gwiazdki znajdujące się na bocznych liściach symbolizują Prawo i Przyrzeczenie. "Nerw koniczynki" (górna część łodyżki) reprezentuje igłę kompasu, który wskazuje skautkom i przewodniczkom dobrą drogę. Dolna część łodyżki symbolizuje płomień, który oznacza miłość do człowieka. Kolory złoty i niebieski oznaczają słońce świecące nad wszystkimi dziećmi świata.

 WOSM - The World Organization of the Scout Movement (Światowa Organizacja Ruchu Skautowego), międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające skautów z całego świata. Skupia około 31 mln członków w 161 państwach - głównie chłopców (skautów), ale w przypadku, gdy dana organizacja jest koedukacyjna i nie jest równocześnie członkiem WAGGGS również dziewczęta (skautki). W Polsce członkiem WOSM jest Związek Harcerstwa Polskiego, który był członkiem założycielem w latach 1920-1949, a później ponownie znalazł się w nim w 1996 roku. Władzą najwyższą WOSM jest Światowa Konferencja, która odbywa się co 3 lata. Podstawowym dokumentem jest "Konstytucja i Regulaminy WOSM", na którym opiera się cała działalność organizacji. Organizacja funkcjonuje w 6 regionach: europejskim, euroazjatyckim, arabskim, azjatyckim, amerykańskim oraz afrykańskim. W roku 1981 WOSM otrzymała Nagrodę UNESCO za Wychowanie dla Pokoju. Symbolem WOSM jest purpurowa, okrągła odznaka z białą lilijką w środku, otoczona kawałkiem liny związanej za pomocą węzła płaskiego. Lilijka jest średniowiecznym symbolem używanym przez Roberta Baden-Powella w armii brytyjskiej dla zwiadowców, która następnie została zmodyfikowana dla skautingu. Strzałka oznacza igłę kompasu i symbolizuje służbę i jedność oraz wskazuje dobrą drogę harczerzom. Trzy "ramiona" lilijki reprezentują obowiązki wobec Boga, bliźnich oraz siebie. Dwie pięcioramienne gwiazdki symbolizują prawdę i wiedzę, a ich dziesięć ramion punkty Prawa Skautowego.  Purpura oznacza odpowiedzialność i pomoc innym, a biały czystość. Lina zawiązana węzłem płaskim oznacza jedność i braterstwo skautów i Światowego Ruchu Skautowego.